Szkoła podstawowa „Galileo” w Nakonowie stanie się miejscem upowszechniania wiedzy i umiejętności ze szczególnym uwzględnieniem nauczania języków obcych, matematyki, przedmiotów przyrodniczych oraz technologii informacyjno-komunikacyjnych.
- W całym kraju obecnie funkcjonuje 14 szkół ćwiczeń. Jesteśmy pierwszym w Polsce operatorem, który będzie prowadzić dwa takie projekty – mówi Mateusz Krajewski, prezes fundacji Ogólnopolski Operator Oświaty, organu prowadzącego szkołę w Nakonowie. Do 30 czerwca prowadzimy rekrutację dla szkół, które chciałaby podnosić kompetencje swojej kadry nauczycielskiej z okolic Włocławka – dodaje Mateusz Krajewski.
Pierwsza „Szkoła Ćwiczeń” realizowana przez fundację działa w poznańskiej szkole „Cogito”. Obecnie szkoli się tam 58 nauczycieli, którzy korzystają z warsztatów, lekcji pokazowych, wsparcia indywidualnego, oraz tematycznych sieci współpracy. Poznańska szkoła przy realizacji programu współpracuje z Uniwersytetem Adama Mickiewicza, Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli oraz Publiczną Poradnią Psychologiczno‑Pedagogiczną nr 2. Od października minionego roku w zajęciach uczestniczą także studenci pedagogiki.
- Po przejęciu szkoły w Nakonowie przez Ogólnopolskiego Operatora Oświaty zwiększyliśmy liczbę dzieci i nauczycieli o ponad 300%. – mówi Joanna Malinowska, Dyrektor Szkoły Podstawowej i Przedszkola "Galileo" w Nakonowie. Mamy nowe meble, świetlicę, bibliotekę. Wyremontowaliśmy także salę gimnastyczną. Od początku czerwca jesteśmy też „Szkołą Ćwiczeń” dla nauczycieli z 7 partnerskich szkół podstawowych. To program, który pozwoli nam dzielić się wiedzą i doświadczeniem. Poza warsztatami, czy lekcjami pokazowymi planujemy wsparcie, które pozwoli uczestnikom odkryć swoje mocne strony, a także pomogą budować tak potrzebną nauczycielom motywację. Poza nauczycielami program objętych jest także 15 studentów z Państwowej Uczelni zawodowej we Włocławku – dodaje Joanna Malinowska.
Szkoła „Galileo” w Nakonowie brała już udział w innym programie finansowanym przez MEN ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego - Lokalne Ośrodki Wiedzy i Edukacji. Pozwoliło to zorganizować w Nakonowie szereg zajęć dla osób dorosłych z okolicy np. koło kulinarne dla babć z wnuczkami czy język angielski dla seniorów.
Projekt „Szkoła ćwiczeń” ma pomagać nauczycielom i studentom dostrzegać indywidualność i potencjał każdego dziecka. Jednocześnie szkoła pełni w nim rolę swoistego laboratorium, w którym przyszli i obecni nauczyciele mogą rozwijać swoje kompetencje zawodowe.